Cayma Hakkı

Cayma Hakkı

Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Mesafeli satış sözleşmesi yönetmeliğine göre cayma hakkı ürün tesliminden önce kullanılabilmek ile birlikte süresi, malın teslim alındığı gün başlar. (Birden çok teslimat olması durumunda son mal teslimi; belirli süre boyunca devamlı teslim olması durumunda ilk malın teslimi cayma hakkı süresini başlatır).

Cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükü tüketiciye aittir ve hakkın bildiriminin cayma hakkı süresi bitmeden kullanılması gereklidir. Satıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığını bildirmesini takip eden 14 gün içinde ürünün tüketiciye masraf olan tüm ödemelerini; ödeme yapılırken kullanılan ödeme kanalı ile ve bir masraf yansıtmadan, tek seferde iade etmekle yükümlüdür.

Satıcı malı geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça tüketici cayma hakkını geri bildirdiği günden itibaren 14 gün içinde ürünü satıcı tarafına göndermek zorundadır.

Mesafeli sözleşmeler yönetmeliği uyarınca tüketicinin istekleri veya ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallarla, hijyen nedeniyle her türlü tayt ve alt grup ürünlerin satışlarına ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı kullanılamaz.

Alıcı, sözleşme konusu olan ürünü teslim almadan önce muayene ederek hasarlı ve ayıplı ürünü kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan ürünün sağlam olduğu kabul edilecektir ve alıcı teslimden sonra ürünü özenle korumak zorundadır. Cayma hakkı kullanılacaksa ürün kullanılmamalıdır ve faturası ile muhafaza edilerek iade edilmelidir. (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmediği takdirde sipariş iadeleri tamamlanamayacaktır).

Instagram AKIŞI
Yukarı Çık